Hektické dni a plná hlava starostí si na každom z nás vyberajú svoje dane. Stres, zlé stravovacie aj nezdravé životné návyky v našom tele spúšťajú mechanizmy, ktoré vedú ku chorobám.
Prvým predstupňom choroby je narušenie kyslo-zásaditej (acidóznej) rovnováhy v organizme, teda nepomer medzi kyselinami a zásadami. Táto nerovnováha negatívne ovplyvňuje všetky životne dôležité biochemické reakcie.
Ak dávame telu prebytok kyselín, nestíha ich vylučovať. Sznaží sa ich neutralizovať na soli a tie ukladať, nanešťastie ich ukladá do základnej medzibunkovej hmoty. Kvôli tomu dochádza k nedostatočnej výžive a postupne aj k závažnému narušeniu nášho zdravia.
Hlavným dôvodom vzniku prekyslenia sú stravovacie návyky - minimum zásadotvornej stravy a prebytok kyselinotvorných jedál (predovšetkým mäsa, tukov, bieleho cukru a alkoholu) - to sú chyby, ktorých sa dnes a denne dopúšťame. K latentnej acidóze prispieva aj stres a znečistené životné prostredie.
Prekyslenie sa prejavuje:
Pre koho je prekyslenie nebezpečné?
Opatrní by mali byť predovšetkým ľudia s poruchou kardiovaskulárneho systému. Prekyslenie totiž spomaľuje obeh krvi. Ako náhle sa červené krvinky ocitnú v kyslom prostredí, stratia svoju elastickosť, stuhnú a nie sú schopné pretiahnuť sa kapilárami. Pretože červené krvinky rozvádzajú kyslík do životne dôležitých orgánov, je každá porekážka tohto typu veľmi nebezpečná a môže viesť až ku kyslíkovej nedostatočnosti a poškodeniu orgánu. Dlhodobé prekyslenie je navyše ideálne pre prežívanie nádorových buniek a upchávanie tepien vedúcich k cievnym príhodám.
Dlhodobé tzv. "mierne prekyslenie" môže byť obzvlášť nebezpečné, pretože mu väčšinou nevenujeme prílišnú pozornosť. Latentná acidóza, ako sa toto prekyslenie nazýva, sa ale môže nepozorovane zvrhnúť. Jej dlhodobé pôsobenie dokáže rozvíjať rakovinu, diabetes, Parkinsonovu a Alzeimerovu chorobu, kardiovaskulárne ochorenie či osteoporózu.
Pripravte si téglik s čerstvým močom. Suchými prstami odtrhnite jeden testovací prúžok a ponorte ho na jednu sekundu do moču. Vyberte a otrepte prebytočné kvapky. Podľa hodnoty pH zmení prúžok svoju farbu. Po 2 minútach porovnajte farbu s farebnou stupnicou a zistite hodnotu, ktorá sa najviac približuje sfarbeniu testovacie prúžku (presnosť zistení je +- 0,1pH).
Vyhodnotenie:
Uprostred dňa sa optimálna hodnota pH v moči pohybuje v hodnotách medzi pH 6,8 a 7,2. Ak je hodnota menšia ako 6,8 jedná sa o prekyslenie.
Pro Balance dodáva telu zásadité minerály, ktoré vyrovnávajú pomer zásaditých a kyslých látok v organizme. Horčík, vápnik, meď, chróm či molybdé, to sú lenniektoré z telu prospešných látok, na ktoré je tento produkt bohatý. Navyše neobsahuje laktózu, preto je vhodný aj pre osoby alergické na mliečne bielkoviny.
TIP ODBORNÍKA
Pro Balanceš je dômyselne vyvážená kombinácia zásadotvorných minerálov, ktorá v organizme redukuje nežiadúce pôsobenie látok kyselinotvornej povahy, ktoré v nadmerných množstvách príjmame v našej civilizovanej a nutrične nevyváženej strave. Pro Balance predstavuje pre organizmus taktiež významný zdroj vápnika a horčíka. Je ideálnym zdrojom potrebných minerálov aj pre športovcov.
MUDr. Pavel Hantelka
Ak sa ste sa našli v tomto článku, odporúčam kontaktovať LR partnera - Ing. Miroslava Kardošová